Як правильно обрати фітинги?

Як правильно обрати фітинги?

18.02.2020

На перший погляд, вибір елементів з'єднання трубопроводу здається несуттєвим, на відміну від проектування, монтажу труб, забезпечення герметичності системи та її утеплення.

Річ у тому, що з'єднуючі елементи дозволяють створити необхідні повороти та збільшувати довжину ділянок магістралі.

Монтаж сучасних інженерних систем неможливо уявити без використання фітингів, які з'єднують одну частину трубопроводу з іншою, а також у випадку необхідності розбору трубопровода.

Існує декілька конфігурацій фітингів:

 • для повороту трубопроводу під кутом 45, 90, 120 градусів;
 • для виводу труби від магістралі;
 • розводка у двух напрямках;
 • муфти, які з'єднують дві труби одного діаметру;
 • для з'єднання різнотипних труб;
 • для герметизації труб;
 • для підключення гнучких шлангів.

Системи водопостачання та опалення можуть бути зібрані як із металевих, так і з металопластикових та поліпропіленових труб. Від виду труб буде залежати вибір фітингів в кожному конкретному випадку. Крім того, необхідно враховувати методи з'єднання фітингів з трубою:

 • різьбові фітинги. Найчастіше такий вид застосовується для з'єднання металевих труб. Головною перевагою такого вибору є можливість декілька разів збирати та розбирати конструкцію. Такий тип фітингів простий та зручний, однак різьбові фітинги неможна ховати в конструкції стін або підлоги бо вони потребують періодичного обслуговування.
 • зварний тип з'єднання можна використовувати лише в тому випадку, коли не потрібно конструкцію розбирати. Такий варіант буде нерозбірним, але максимально надійним та довговічним.
 • фланцеве з'єднання використовується для труб великого діаметру за допомогою болтів.
 • прес-фітинги –один з видів нерозбірних з'єднань. Найчастіше такий варіант використовується для полімерних труб. Для монтажу необхідно спеціальне обладнання - прес з набором спеціальних насадок для з'єднання труб та фітингів.
 • компресійні (обжимні) фітинги найуніверсальніші. Вони розбірні та можуть використовуватись як для металевих, так і для пластикових труб.

Серед недоліків спеціалісти виділяють можливість виникнення протікання після довготривалої експлуатації.

В системі «Heat-PEX Evolution» використовуються різновид прес-з'єднання яке називають «аксіальний прес», фітинги з'єднуються з трубою PE-Xa за допомогою натяжної гільзи з латуні або PVDF:

 • фітинги, вироблені з латуні. Використовуються для переходу з системи на різьбові з'єднання (муфта з зовнішньою різьбою, муфта з внутрішньою різьбою, водорозетка і т.д.), а також для з'єднань всередині системи (кутники, трійники, перехід на інший діаметр і т.д.).
 • фітинги, вироблені з PPSU. Використовуються виключно для з'єднань всередині системи (кутники, трійники, перехід на інший діаметр і т.д.).

Універсальна труба РЕ-Ха під час монтажу системи розширюється спеціальним інструментом, і лише після цього монтується на фітинг. Таким чином, умовний діаметр фітингу наближається до умовного діаметра труби, що приводить до відсутності великого спротиву на з'єднанні, постійної швидкості потоку, знижує рівень шуму і підвищує опір до ерозії. Крім того в з'єднанні відсутні додаткові ущільнюючі елементи (о-рінги), що додає з'єднанню ще більшої надійності.

Основними конструктивними перевагами фітингів «Heat-PEX Evolution» є:

 1. Стандартна геометрія розміру фітингів забезпечує зручність захоплення інструментом в будь-якому положенні, та встановлення у важкодоступних місцях. Збільшена довжина патрубка забезпечує надійну фіксацію завдяки збільшенню площі контакту фітинг – труба.
 2. Направляючі в місці захоплення губками монтажного інструменту забезпечують точне центрування фітинга між ними, що забезпечує попередження виникнення перекосу.
 3. Деякі з кілець патрубків фітингу мають форму «Акулячий зуб», чергування якого з класичним кільцем забезпечує найкращу фіксацію.
 4. Фітинги оснащені системою «Замок» – кільце на патрубку збільшеного діаметру для додаткової фіксації труби.

Новини та заходи