Як правильно обрати фітинги?

Як правильно обрати фітинги?

18.02.2020

На перший погляд, вибір елементів з'єднання трубопроводу здається несуттєвим, на відміну від проектування, монтажу труб, забезпечення герметичності системи та її утеплення.

Річ у тому, що з'єднуючі елементи дозволяють створити необхідні повороти та збільшувати довжину ділянок магістралі.

Монтаж сучасних інженерних систем неможливо уявити без використання фітингів, які з'єднують одну частину трубопроводу з іншою, а також у випадку необхідності розбору трубопровода.

Існує декілька конфігурацій фітингів:

 • для повороту трубопроводу під кутом 45, 90, 120 градусів;
 • для виводу труби від магістралі;
 • розводка у двух напрямках;
 • муфти, які з'єднують дві труби одного діаметру;
 • для з'єднання різнотипних труб;
 • для герметизації труб;
 • для підключення гнучких шлангів.

Системи водопостачання та опалення можуть бути зібрані як із металевих, так і з металопластикових та поліпропіленових труб. Від виду труб буде залежати вибір фітингів в кожному конкретному випадку. Крім того, необхідно враховувати методи з'єднання фітингів з трубою:

 • різьбові фітинги. Найчастіше такий вид застосовується для з'єднання металевих труб. Головною перевагою такого вибору є можливість декілька разів збирати та розбирати конструкцію. Такий тип фітингів простий та зручний, однак різьбові фітинги неможна ховати в конструкції стін або підлоги бо вони потребують періодичного обслуговування.
 • зварний тип з'єднання можна використовувати лише в тому випадку, коли не потрібно конструкцію розбирати. Такий варіант буде нерозбірним, але максимально надійним та довговічним.
 • фланцеве з'єднання використовується для труб великого діаметру за допомогою болтів.
 • прес-фітинги –один з видів нерозбірних з'єднань. Найчастіше такий варіант використовується для полімерних труб. Для монтажу необхідно спеціальне обладнання - прес з набором спеціальних насадок для з'єднання труб та фітингів.
 • компресійні (обжимні) фітинги найуніверсальніші. Вони розбірні та можуть використовуватись як для металевих, так і для пластикових труб.

Серед недоліків спеціалісти виділяють можливість виникнення протікання після довготривалої експлуатації.

В системі «Heat-PEX Evolution» використовуються різновид прес-з'єднання яке називають «аксіальний прес», фітинги з'єднуються з трубою PE-Xa за допомогою натяжної гільзи з латуні або PVDF:

 • фітинги, вироблені з латуні. Використовуються для переходу з системи на різьбові з'єднання (муфта з зовнішньою різьбою, муфта з внутрішньою різьбою, водорозетка і т.д.), а також для з'єднань всередині системи (кутники, трійники, перехід на інший діаметр і т.д.).
 • фітинги, вироблені з PPSU. Використовуються виключно для з'єднань всередині системи (кутники, трійники, перехід на інший діаметр і т.д.).

Універсальна труба РЕ-Ха під час монтажу системи розширюється спеціальним інструментом, і лише після цього монтується на фітинг. Таким чином, умовний діаметр фітингу наближається до умовного діаметра труби, що приводить до відсутності великого спротиву на з'єднанні, постійної швидкості потоку, знижує рівень шуму і підвищує опір до ерозії. Крім того в з'єднанні відсутні додаткові ущільнюючі елементи (о-рінги), що додає з'єднанню ще більшої надійності.

Основними конструктивними перевагами фітингів «Heat-PEX Evolution» є:

 1. Стандартна геометрія розміру фітингів забезпечує зручність захоплення інструментом в будь-якому положенні, та встановлення у важкодоступних місцях. Збільшена довжина патрубка забезпечує надійну фіксацію завдяки збільшенню площі контакту фітинг – труба.
 2. Направляючі в місці захоплення губками монтажного інструменту забезпечують точне центрування фітинга між ними, що забезпечує попередження виникнення перекосу.
 3. Деякі з кілець патрубків фітингу мають форму «Акулячий зуб», чергування якого з класичним кільцем забезпечує найкращу фіксацію.
 4. Фітинги оснащені системою «Замок» – кільце на патрубку збільшеного діаметру для додаткової фіксації труби.

Новини та заходи

 • Розвиток полімерних трубопроводів і трубних систем в Україні. Погляд експерта

  Редакція AW-Therm продовжує публікувати інтерв’ю із представниками бізнес-спільноти та компаній HVAC, залучаючи до розмови найкращих експертів галузі.
 • Запрошуємо на семінар у місті Житомир!

 • Запрошуємо на семінар у місті Рівне!

 • На чому базується ексклюзивна гарантія від Heat-PEX?

  Система труб та з'єднань Heat-PEX, що призначена для холодного та гарячого водопостачання, водяного опалення, для систем водяних «теплих підлог», технічних трубопроводів та для розподілу інших неагресивних рідин, вирізняється винятковою гарантованою якістю та надійністю. На чому базується впевненість виробника в довготерміновій стабільності їхніх матеріалів труб та фітингів? Продукція компанії Heat-PEX системно охоплює весь асортимент виробів для […]
 • 25 років розширеної гарантії!

  HEAT-PEX презентує нову послугу! Відтепер у замовника є можливість перевірити якість монтажних робіт за допомогою Лабораторії діагностики трубопроводів Труболаб. Більше того, оплативши цю послугу, замовник отримує розширену гарантію додатково 10 років! 15+10. В цілому 25 років!!! Перевірте виконану роботу зразу, отримайте додаткову гарантію і спокійно експлуатуйте ваші системи водопостачання і опалення довгі і довгі роки.