Види фітингів

Види фітингів

21.10.2019

Монтаж трубопроводу будь-якої складності не можливий без використання фітингів.

Фітинги – це елемент конструкції, завдяки якому з'єднують труби різних діаметрів, а також для зміни направлення трубопроводу, розгалуження.

Для виробництва фітингів використовують поліпропілен, сталь, латунь, чавун, PPSU, ПВХ, нержавіючу сталь.

Всі фітинги класифікуються в залежності від місця використання:

 • з'єднуючі фітинги (використовуються для приєднання різноманітних пристроїв та додаткових труб);
 • прямі фітинги (використовуються для з'єднання труб між собою);
 • перехідні фітинги (використовуються для з'єднання труб різноманітних діаметрів та вузлів);

В залежності від способу приєднання до труб фітинги бувають:

 • різьбові фітинги. Виготовляються з чавуну, сталі або латуні та призначені для монтажу інженерних систем з будь-яких матеріалів (сталь, мідь, латунь, термосплав, металополімери). Такий вид фітингів має різьбу з внутрішньої або зовнішньої сторони, що дозволяє їх накручувати на трубу;
 • клейові фітинги. Використовуються для монтажу систем із ПВХ труб. З'єднання відбувається за допомогою рідкого полімеру – клею. Головними перевагами таких фітингів є можливість швидкого монтажу без використання дорогого спеціального обладнання та повна герметичність з'єднання. До недоліків відносять виділення токсичних речовин при монтажі.
 • самофіксуючі фітинги. На ринку будівельних матеріалів з'явилися відносно недавно, проте стали досить популярними завдяки забезпеченню міцного, надійного з'єднання труб, виготовлених з різних матеріалів. Конструкція фітингу представляє собою складний механічний пристрій, оснований на системі кілець, одне з яких має зубці. При надавлюванні на кільце спеціальним ключем труба намертво фіксується.
 • компресійні фітинги. Конструкція складається з внутрішнього кільця, котре затягується з'єднуючою гайкою за допомогою гайкового ключа. Такий вид фітингів призначений для з'єднання труб різних діаметрів та матеріалів (латунні, мідні, з металопластику, пластику, нержавіючої сталі).
 • фітинги з капілярною пайкою. Це досить складний пристрій, під внутрішньою різьбою якого прихована проволока з міді, олова або срібла. Фітинг забезпечує з'єднання труб без різьби та пайки. Після того як фітинг одягнули на трубу, його прогрівають до моменту поки проволока повністю не розплавиться та простір між трубою та фітингом не заповниться припоєм. Після проведеної процедури трубі необхідно дати охолонути і вона готова до експлуатації. Даний вид фітингів підходить лише для металевих труб і вважається самим надійним.
 • прес-фітинги призначені для з'єднання труб при монтажі систем водопостачання, опалення, технологічних трубопроводів. Для з'єднання труби та фітингу в системі HEAT-PEX використовується метод аксіального запресування, який серед аналогів є найнадійнішим. Аксіальне з'єднання не потребує використання додаткових ущільнюючих елементів (використовується виключно полімерний матеріал труби) та допоміжних матеріалів (герметизуюча стрічка, ущільнюючі кільця і т.д.), не звужує внутрішній діаметр трубопроводу. Технологія аксіального з'єднання дозволяє уникнути можливих помилок при монтажу та забезпечити максимальну герметичність інженерної системи.

В залежності від призначення фітинги бувають:

 • відводи та кути, завдяки яким можна змінити направлення кута в межах від 45 до 90 градусів;
 • розвідні елементи – призначені для облаштування з'єднань у вигляді Т або Х. Бувають у вигляді хрестовини, трійника та колектору;
 • заглушки. При використанні заглушок не потрібно проводити зварювальні роботи, розташовуються в кінці труби;
 • штуцери слугують для приєднання виробів арматури, інших видів труб, приладів до резервуарів та трубопроводів;

Також, фітинги відрізняються одне від одного стандартами якості (ISO 13953:2001, ДСТУ Б ISO 13953:2011, ДСТУ EN 12201-3:2018), різьбою, системою ущільнювачів, діаметром, призначенням.

ТОВ «Виробнича фабрика HEAT-PEX Україна» спеціалізується на виробництві фітингів для систем тепло- (радіаторне опалення та тепла підлога) та водопостачання.

Для покращення якісних характеристик продукції та розширення асортименту ми інвестуємо кошти в використання сучасних прогресивних технологій. На нашому обладнанні в Іспанії почато виробництво нової лінії фітингів з PPSU під брендом Heat-PEX Evolution.

Новини та заходи

 • Колектори HEAT-PEX EVOLUTION для теплої підлоги

  Для комфортного перебування в холодну пору року в будь-якому житлі повинна бути опалювальна система. Найчастіше вона представлена різноманітними радіаторами, електричними або газовими котлами, однак останнім часом все більшої популярності набуває тепла підлога.
 • Матеріали для монтажу системи «Тепла підлога»

  «Тепла підлога»– найбільш економний та сприятливий для здоров'я людини спосіб опалення. Встановлення «Теплої підлоги» не тільки у ванній та дитячій, але і в інших кімнатах забезпечить однаково комфортну температуру всього приміщення.
 • Фітинги серії PPSU

  Для монтажу систем опалення та водопостачання необхідно обирати якісні та надійні матеріали. Не дивлячись на невеликий розмір фітинги відіграють важливу роль в надійності трубопроводу, адже саме вони дозволяють зібрати будь-яку конфігурацію.
 • Як правильно обрати фітинги?

  На перший погляд, вибір елементів з'єднання трубопроводу здається несуттєвим, на відміну від проектування, монтажу труб, забезпечення герметичності системи та її утеплення.
 • Особливості вибору труб для систем опалення

  Яким повинно бути комфортне житло? Відповідь на це питання можна шукати досить довго, перераховувати безліч критеріїв. Проте, кожен з нас скаже, що в основі затишного будинку лежить комфортна температура.