Особливості вибору труб для систем опалення

Особливості вибору труб для систем опалення

11.02.2020

Яким повинно бути комфортне житло? Відповідь на це питання можна шукати досить довго, перераховувати безліч критеріїв. Проте, кожен з нас скаже, що в основі затишного будинку лежить комфортна температура.

Особливо це важливо в умовах суворого вітчизняного клімату, коли підтримати тепло можна лише за допомогою систем опалення. Від якості їх виконання, та правильно вибраного матеріалу трубопроводів залежить стабільність та довговічність роботи опалювальної системи. Не існує універсальних труб, котрі б однаково добре функціонували в різних системах.

Щоб обрати найкращі труби для системи опалення, тобто найбільш оптимальні та підходящі в конкретних умовах, необхідно прийняти до уваги ряд факторів:

 • температура та тиск в системі, котрі в більшій мірі залежать від виду опалення (індивідуальне або централізоване);
 • тип прокладки труб, зовнішній або прихований;
 • загальна площа опалювального житла;
 • проектна потужність котла та тип палива;
 • умови функціонування трубопроводу (наявність або відсутність неопалювальних ділянок).
Всі характеристики труб залежать від матеріалу їх виготовлення – це найважливіший параметр, який необхідно враховувати при виборі труб. В системах опалення використовують такі види труб:
 • сталеві;
 • мідні;
 • із зшитого поліетилену;
 • поліпропіленові;
 • металопластикові.

Деякі із них (наприклад, сталеві) втрачають свою популярність та все менше зустрічаються, інші (із зшитого поліетилену) все більше підкорюють ринок. Використовуються сьогодні всі перераховані типи труб, адже системи опалення сильно відрізняються та потребують індивідуального підходу при облаштуванні.

Сталеві труби до певного часу були найпопулярнішими та практично єдиним варіантом організації системи опалення. Серед основних переваг виділяють: надійність, міцність, висока стійкість до гідроударів, перепадів тиску та температури в системі, низький коефіцієнт температурного розширення, висока теплопровідність, доступна вартість. До недоліків таких труб слід віднести невисоку корозійну стійкість, значну масу та габаритність, складний монтаж та здатність матеріалу проводити блукаючі струми.

Мідні труби досить популярні і на сьогоднішній день незважаючи на появу більш дешевих варіантів. Серед переваг матеріалу виділяють довговічність, стійкість до корозії, висока теплопровідність, стійкість до перепадів температури (діапазон робочих температур коливається в межах від -200 до +500°С) та естетичний вигляд. Основний мінус – висока ціна та більш складний монтаж у порівнянні з пластиковими трубопроводами.

Поліпропіленові труби виготовляються на основі полімерів, існує декілька видів труб, проте для систем опалення найбільш популярні РР труби, які виготовленні з спеціального поліпропілена.

Серед переваг таких труб виділяють: довговічність експлуатації при невисоких температурах, стійкість до корозії, високі показники механічної міцності, невелика вага, стійкість до низьких температур, герметичність з'єднань, невисокий рівень шуму при переміщенні рідини в системі, повна безпека для здоров'я, відносно низька ціна. До недоліків слід віднести: достатньо трудомісткий процес монтажу, неможливість використовувати в пожежонебезпечних приміщеннях та високе лінійне розширення.

Металопластикові труби досить популярні для монтажу інженерних систем. Серед переваг виділяють: стійкість до корозії, герметичність, матеріал досить добре згинається, довговічність. Відносно нескладний монтаж, матеріал не передає блукаючий струм. До основних недоліків слід віднести: нестійкість до механічних навантажень та відкритого вогню, низька стійкість до ультрафіолетового випромінювання, висока ціна, велика кількість дешевих продуктів низької якості.

РЕ-Х-труби. За рахунок особливої технології виробництва в структурі поліетилена з'являються нові молекулярні зв'язки, котрі забезпечують додаткову міцність та стійкість до високих температур. Сьогодні такі труби використовують не тільки в системах опалення, але й при монтажі теплих підлог, облаштуванні систем гарячого водопостачання. Серед переваг такого матеріалу слід відмітити стійкість до корозійних процесів, міцність та достатня гнучкість, можливість витримати температуру теплоносія до 110°С, перепади температури та тиску, незначна вага, легкий спосіб монтажу.

Правильно обрана система опалення та якісно виконані монтажні роботи дозволять насолодитися комфортом та затишком, знизити втрати тепла та суму в рахунку. На сьогоднішній день компанія «ВФ Хітпекс Україна» пропонує ефективні альтернативні рішення, які дозволяють прискорити та спростити монтаж систем, знизити кількість помилок монтажного персоналу та зняти деякі обмеження при проектуванні систем. Ми пропонуємо сучасні якісні матеріали та методи монтажу для інженерних систем за доступними цінами. Система «Heat-PEX Evolution» використовується для влаштування опалення та водопостачання в будівлях та має у своєму асортименті три види труби:

 • універсальна труба для опалення та водопостачання РЕ-Ха;
 • труба для поверхневого опалення РЕ-Ха;
 • труба для поверхневого опалення PE-RT/EVOH/PE-RT.

Новини та заходи

 • Олександр Хіміч. Історія ринку полімерних труб в Україні. Заснування компанії HeatPex-Ukraine.

  Вашій увазі пропонується інтерв'ю з Олександром Хімічем - генеральним директором ТОВ «Виробнича Фірма ХІТПЕКС УКРАЇНА».
 • Колектори HEAT-PEX EVOLUTION для теплої підлоги

  Для комфортного перебування в холодну пору року в будь-якому житлі повинна бути опалювальна система. Найчастіше вона представлена різноманітними радіаторами, електричними або газовими котлами, однак останнім часом все більшої популярності набуває тепла підлога.
 • Матеріали для монтажу системи «Тепла підлога»

  «Тепла підлога»– найбільш економний та сприятливий для здоров'я людини спосіб опалення. Встановлення «Теплої підлоги» не тільки у ванній та дитячій, але і в інших кімнатах забезпечить однаково комфортну температуру всього приміщення.
 • Фітинги серії PPSU

  Для монтажу систем опалення та водопостачання необхідно обирати якісні та надійні матеріали. Не дивлячись на невеликий розмір фітинги відіграють важливу роль в надійності трубопроводу, адже саме вони дозволяють зібрати будь-яку конфігурацію.
 • Як правильно обрати фітинги?

  На перший погляд, вибір елементів з'єднання трубопроводу здається несуттєвим, на відміну від проектування, монтажу труб, забезпечення герметичності системи та її утеплення.